Altı ay uzay’da kalmak insanı nasıl etkiler?


686Uzaya geçtiğimiz günlerde gönderilen İngiltere’nin ilk resmi astronotu Binbaşı Tim Peake, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı.

Uzaya geçtiğimiz günlerde gönderilen İngiltere’nin ilk resmi astronotu Binbaşı Tim Peake, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. 17 Aralık 2015 Perşembe 15:44 Uzay da altı ay süresince kalacak olan eski askeri pilot Peake, gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli deney ve projeler yürütecek.
İngiltere Uzay Dairesi de uzayda geçirilen altı aylık sürecin insan vücudundaki fiziksel etkilerin ne olacağına yönelik araştırmalarını sürdürüyor. İngiltere Uzay Dairesi’nden Libby Jackson, “Uzay da altı ay çok süratli geçer ama Tim’de bazı fiziksel değişikler olacak. Kemikleri zayıflayacak. Bunlarla baş edebilmek için her gün iki saat egzersiz yapması gerekiyor. Yeryüzüne geri döndüğünde ise bedeninin altı ay süreyle yer çekimsiz ortamda bulunmanın tüm etkilerinden kurtulması yaklaşık olarak bir yıl sürecek” diyor.
Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’nın görünümü. Ancak… Uzayda altı ay kalmanın etkileri yalnızca fiziksel değil. Jackson, uzaydan dönen bütün astronotların aynı görüşleri belirterek, bazı zihinsel etkilere de dikkat çekiyor. Jackson, “İnsanı gerçekten değiştiren şey, dünyayı oradan görmek oluyor. Gördüğümüz tüm fotoğraflar, izlediğimiz tüm videolar bir yana, o görüntüyü insan kendi gözleriyle görmeden gerçek anlamda takdir edemiyor. Ve bu da uzay istasyonu ekibinde derin etkiler yaratıyor.
Tim’de nasıl bir etki yarattığını da döndüğünde göreceğiz” diyor. Araştırmacılar, Dünya’yı uzaydan görmenin insanda yarattığı etkiye, “kuşbaşı etkisi” diyor. Eski astronot Michael Lopez-Alegria, uzayda iken görüntüleri anlamanın büyük bir yoğunluk taşıdığını söylüyor. Lopez-Alegria, “Tüm insanlık tarihinin yaşandığı yeri, orada, aşağıda görmek büyük etki yaratıyor. Bir gerçek olduğunu görmek… Gezegenin boyutlarının yanı sıra, insan varlığının etkilerini de görüyorsunuz. Hava kirliliğini, çevre kirliliğini, ormanların yitirilmesini, sulak alanların çok daha küçülmüş olduğunu… Gezegenin ne kadar hassas olduğunu, ekolojik sistemin kırılgan dengelerini daha iyi fark ediyorsunuz. Ekosistemin ve sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz” diyor.

Реклама
Автор: Teymur Kasamanli Рубрика: SPACE NEWS