RASAT 3’ÜCÜNCÜ BOYUTA KEÇİYOR!


Türkiye’nin ilk yerli yapım yer gözlem uydusu RASAT, 17 Ağustos’ta uzaya fırlatılışının birinci yılını dolduracak. Uzayda 365 gününü dolduran RASAT iki boyutlu Türkiye haritası çıkarma çalışmalarına da başladı.

Tamamen Türk mühendisler tarafından yapılan RASAT yıl sonunda iki boyutlu haritayı tamamlayacak. Haritalama işlemi, yıl sonunda tamamlanacak. TÜBİTAK Uzay, bu yılın sonundan itibaren tüm Türkiye’nin iki boyutlu görüntülerini ihtiyacı olan kurumlarla paylaşacak.
ÜÇ BOYUTLU ARAZİ GÖRÜNTÜSÜ
RASAT, önümüzdeki yıl da üç boyutlu arazi görüntüsü yollayacak. RASAT sayesinde dünyanın istenilen bölgesinin 7.5 metre çözünürlükte fotoğraf alınabiliyor. Bu yılın sonuna kadar Türkiye ve yakın çevresinin yüksek çözünürlüklü RASAT uydu görüntüleri ile kaplanması planlanıyor. Bu da görüntüler başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, tüm ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulacak.
UYDUDA DIŞA BAĞIMLILIK BİTECEK
Şu anda Tarım Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve MTA gibi kurumlarla birlikte çalışırken, bu kurumların istediği görüntüler de anında ulaştırılıyor. Tarım Bakanlığı, kuraklık ya ta hasat durumunu RASAT’ın uydu görüntüleri ile incelerken, DSİ de barajların durumu ve nehirlerin su debilerini kontrol edebiliyor. Böylece Türkiye’nin, RASAT’la uydu teknolojilerinde, özellikle diğer ülkelerle ilgili veri toplama konusundaki dışa bağımlılığı en aza inecek. Türkiye, bugüne kadar sadece uçaklarla yurt içi görüntü alabiliyorken, şimdi dünyada istenen yerin üç boyutlu arazi modeli çıkarılabilecek.

Реклама
Автор: Teymur Kasamanli Рубрика: SPACE NEWS